Zülfikar Kılıcı Türk-İslam kültüründe önemli yeri olan bir simgedir. Anadolu Türk mimarisinde ve Osmanlı sancaklarında, camilerde karşımıza çıkar. Peki Türk-İslam kültüründe bu kadar yer edinmiş Zülfikar Kılıcı hikayesi nedir? anlamı nedir? Neden bu kadar önemli bir simge? Kılıç kime aittir? gibi sorular merak ediliyor.

Zülfikar Kılıcı’nın Mekkeli müşriklerden Haccac oğullarından Münebbih veya oğlu As’a ait olduğu, 624 yılı Bedir Savaşı’nda ganimet olarak ele geçirildiği ve Hz. Muhammed’in onu damadı, 4. Halife olan  Hz. Ali’ye verdiği veya hediye ettiği birçok İslami kaynaklardan çoğu kişinin okuyup bildiği hikayedir.

Aynı zamanda Zülfikar Kılıcı’nın Allah’ın emriyle Cebrail tarafından semadan indirildiğine de inanılıyor.

Bazı kaynaklarda Hz. Muhammed`in elde edilen ganimetleri ordusuna paylaştırırken Zülfikar Kılıcı’nı kendisine ayırdığı ama 625 yılındaki savaştan hemen önce bu kılıcı Hz. Ali’ye verdiği söyleniyor. “Ali`den başka yiğit, Zülfikar`dan başka kılıç yoktur” anlamına gelen “Lâ Fetâ İllâ Alî, lâ Seyfe illâ Zülfikar!” nidasını da bu sırada kullandığı biliniyor.

Kılıcın hikayesi hakkında ise bir kaynakta şöyle söyleniyor: Uhud Savaşı’ndan önce Zülfikar kılıcı Hz. Peygamber Medine’den çıkarken elinde görülmüştür. Savaş alanına geldiklerinde ise ordusunu savaşa teşvik etmek için “Zülfikar`ı kim kullanmak ister?” diye sormuş. Önce Ali, ardından Ebu Dücace, daha sonra Sehl b. Hüseyf kılıcı alarak savaşmıştır. Her biri kılıcın hakkını vermiş ama Hz. Ali her kes savaştan kaçarken kahramanca savaşmaya devam ettiği için Hz. Muhammed bu kılıcı Ali`ye hediye etmiştir. Bu zaman Cebrail “Ali`den başka yiğit, Zülfikar`dan başka kılıç yoktur” demiştir.

Bazı alimler Hz. Muhammed`in bu kılıcı Ali`ye savaş sırasında kullanması için emanet ettiğini sonradan yeniden Hz. Muhammed’e geri verildiğini söylese de çoğu kaynak bu kılıcın Ali’ye hediye edildiği fikrindeler.

Zülfikar Kılıcı’nın Anlamı

zülfikar kılıcı nerede

“Zülfikar” Arapça kelime olup sahip anlamına gelen “zû” ve boğum anlamına gelen “fekar” sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Zülfikar iki tarafı keskin, ortası çatallı olan efsanevi kılıcın adıdır.

Zülfikar kılıcı anlamı Hz. Ali`nin gücü, kudretiyle, Ali’ye yüklenen önemle ilgilidir. Bu kılıç güç, kudret, hakimiyet ve iktidarı temsil ediyor. Bu kılıç hem dinsel hem de politik birçok anlamlar taşır. Zülfikar Kılıcı gücü, yiğitliği ve Hz. Ali’yi temsil eder.

MUTLAKA OKUYUN:   İslam'ın Temeli: Edep Ya Hu Ne Anlama Geliyor?

Zülfikar Kılıcı Nerede?

Her kesin ilgisini çeken Osmanlı döneminde çok önemli simgelerden olan, sancaklarda, camilerde yer alan Zülfikar Kılıcı’nın Topkapı Sarayı`nda bir örneği vardır. Bu kılıç Hz. Ali’ye ait Zülfikar kılıcı değildir, Hz. Osman’a ait olan Zülfikar formlu ucu çatallı kılıçtır.

Peki, Hz. Ali’nin Kılıcı Zülfikar nerede? Zülfikar kılıcı günümüze kadar gelmemiştir. Hz. Ali’den sonra Hz. Hüseyn ve Hz. Hasan`a geçen kılıç sonrasında Abbasi halifelerine geçmiştir. Sonrasında birkaç kez el değiştiren ve hediye edilen kılıç tekrardan halifelere gelmiştir. Halifeliğin Fatimiler’e geçmesinden sonra Zülfikar kılıcı da Mısır`a gönderilmiş sonra ortadan kaybolmuştur.

Bugün Zülfikar kılıcının nerede olduğu bilinmemektedir. Hz. Ali’nin kılıcı ile ilgili bütün bilgiler sadece o zamana ait olan kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilerdir.

Takılarda Zülfikar İzleri

Eski zamanlarda mimaride, camilerde ve Osmanlı sancaklarında gücü ve kudreti temsilen kullanılan Zülfikar günümüzde erkek takılar için çok önemli ve vazgeçilmez motiflerden biri haline gelmiştir.

İslami motiflerden olan Zülfikar kılıcı erkek gümüş yüzük, erkek gümüş kolye modellerinde en çok tercih edilen motiflerden biridir.

Diriliş Takı olarak biz de Zülfikar kılıcı kolye ve yüzük modelleri tasarlıyoruz. Erkek müşterilerimizin severek tercih ettikleri kolye modelleri üç boyutlu şekilde tamamı 925 ayar gümüş madeninden üretiliyor.

Siz de gücü, hakimiyeti, iktidarı simgeleyen, Hz. Ali’yi temsil eden Hz. Ali’nin kılıcı kolye modellerinden birine sahip olmak istiyorsanız şimdi Diriliş Takı sitemizi ve mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir