Tesbih çeşitleri, isimleri ve anlamları hakkında geniş bir rehber hazırlamak istedik. Bu yüzden en çok tercih edilen tesbih modelleri başta olmak üzere, hem satışını yaptığımız hem de en beğenilenler hakkında mutlaka bilmeniz gerekenleri bir araya topladık.

Tesbih kültürü neredeyse insanlık tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. Önceleri taş, boncuk ve kemik gibi parçaların ipe dizilmesiyle ortaya çıkmıştır. İlk insan toplulukları avlarının parçalarını ipi andıran malzemelere dizip üzerlerine takıyorlardı. Bu durum bir sonraki avda başarı getirmesi için yapılmaktaydı. Sonraları bu tür takılar hem düşmanlardan korunabilmek hem de savaş sırasında takıldı. Günümüzde de birçok doğal taş modelinin uğur getirdiğine ve ruhani yönden fayda sağladığına inanılmaktadır. Bizde doğal taş faydaları kategorimizde buna daha önce yer vermiştik.

Tesbih çeşitlerinin tamamında karşımıza çıkan boncuklar dini anlamda duaları saymak için ilk önce Hindistan’daki Hindu inanışında kullanıldı. Ardından Hindistan’dan doğuya, oradan Ortadoğu’ya ve son olarak da Avrupa’ya kadar yayıldı. Tesbihin kullanım amacı Müslümanlık, Hristiyanlık (Katolik), Budizm ve Hinduizm’de aynı şekilde kullanılır. Yani tesbih duaları ve dualar arasındaki geçen bölümleri saymak için kullanılmaktadır.

Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

Tesbih çeşitleri dediğimizde akla onlarca farklı isim gelebilir. Çünkü tesbih üzerinde konumlanan taşın cinsine göre tesbih çeşitleri farklılık göstermektedir. En çok tercih edilen tesbih modelleri arasında kuka, sıkma kehribar, ateş kehribar, gümüş tesbih, oltu taşı, damla kehribar ve kazaziye teşbihler bulunmaktadır.

Tesbih İsimleri ve Anlamları

Damla Kehribar Tesbihler

Bir doğal taş olan kehribar, dünyada belki de en çok bilinen taş çeşitlerinden birisidir. Daha önce doğal taşlar kategorimizde kehribar taşı hakkında oldukça geniş bilgiler vermiştik. Öyle ki kehribar taşının faydalarını ve özelliklerini tek bir sayfadan detaylı olarak bulabilirsiniz. Özetlemek gerekirse en bilinen rengi kırmızımsı sarı rengidir. Yumuşak ve kırılgan bir yapıda olduğu için tesbih, kolye, bileklik ve yüzük gibi aksesuar ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır.

MUTLAKA OKUYUN:   Kehribarın En Doğal Hali: Damla Kehribar Nedir?

Güneş taşı olarak da bilinen kehribar, kişiye güven ve cesaret vermesiyle tanınmaktadır. Öyle ki eskiden insanlar bu taşı muska olarak taşımış ve koruyucu olduğuna fazlasıyla inanmışlardır. Tesbih çeşitleri içerisinde en bilinenlerden birisi hiç şüphesiz ki kehribar yüzüklerdir. Kehribarlar da kendi içerisinde damla, ateş ve sıkma kehribar olarak ayrılmaktadır.

Ateş Kehribar Tesbihler

Ateş kehribar tesbih modelleri bu işin ustaları tarafından işlenerek özenle tasarlanmaktadır. Birçoğunuzun bildiği gibi kehribar taşı çam ağaçlarının bir türünden akan reçinenin toprakta yıllar içerisinde fosilleşip meydana geldiği şifalı bir taş cinsidir. Yani sizin anlayacağınız kehribar doğanın bize bir armağanıdır. Ateş kehribar tesbihler şimdilerde eski bastonların sapı, şimsiye sapı, eski küllük ve eski oyun zarlarından üretilmektedir. Maddeler zaman içerisinde hem form hem de renk değiştirdiği için bunun önüne geçmek adına eski malzemeler tercih edilmektedir.

Sıkma Kehribar Tesbihler

Sıkma kehribar doğal yolla oluşup ustalar tarafından kullanılan kehribar taşı yerine yapay yollarla üretilen kehribar anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, 925 ayar gümüş yüzük gramına göre fiyatı artıyor olsa da ortalama 100 tl fiyatla satılmaktadır. Fakat aynı ürünün replikası veya bijuterisi 20-30 tl’ye satılmaktadır. Baktığın zaman ikisi de aynı gibi görünmektedir. Fakat birisi gümüş diğeri ise benzeridir. Sıkma kehribar da normal ateş veya damla kehribara benzer ama yapay yollardan üretilir.

Erzurum Oltu Taşı Tesbihler

Adını Erzurum’un Oltu ilçesinden alan bu doğal taş, en çok bilinen ve kullanılan tesbih çeşitlerine de hayat vermektedir. Tesbih isimleri ve anlamları nelerdir diye sorarsanız ilk akla gelecek tesbih çeşitlerinden birisi de hiç şüphesiz Oltu Taşı tesbihlerdir. Kolay işlenebildiği için tesbihte olduğu gibi birçok takı ve aksesuar süslemelerinde de kullanılmaktadır.

MUTLAKA OKUYUN:   Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Kazaziye Tesbihler

Tesbih çeşitleri içerisinde belki de en çok emek harcanan modellerden birisi kazaziyedir. Çünkü kazaziye tam bir sanattır. Kazaziye ürünleri el emeğine dayanarak yapılan tesbihlerdir. Genellikle Trabzon’da yapılan bu özel sanat tesbih dışında bileklik gibi takı ve aksesuar ürünlerinde öne çıkmaktadır.

Diğer Tesbih Çeşitleri İsimleri

Ağaç Tesbihler
 • Abanoz Ağacı Tesbih
 • Andız Ağacı Tesbih
 • Otantik Ağaç Tesbih
 • İthal Ağaç Tesbih
 • Demir Ağacı Tesbih
 • Öd Ağacı Tesbih
 • Begote Ağacı Tesbih
 • Pelesenk Ağacı Tesbih
 • Palmiye Ağacı Tesbih
 • Ceviz Ağacı Tesbih
 • Tarçın Ağacı Tesbih
 • Kan Ağacı Tesbih
 • Venge Ağacı Tesbih
 • Kuka Ağacı Tesbih
 • Yılan Ağacı Tesbih
Hayvansal Tesbihler
 • Boynuz Tesbih
 • Kemik Tesbih

Efe Tesbihler
99’luk Tesbihler
Gümüş Tesbihler

 

Bu İçeriği Oyla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir