Gençlere zihin açıklığı verecek sınav duası hangisidir? Sınava girerken okunacak dualar ile hem aileler hem de sınava girecek olan arkadaşlar fayda sağlayabilir biiznillah. Bugün zihin açıklığını arttırmak için tavsiye edilen duaları sizler için bir araya getirdik.

Nihat Hatipoğlu tarafından da önerilen sınav günü okunması gereken dualar, sınava girmeden önce okunması gereken dualar hangileridir? İşte manevi reçete olacak sınav duaları sizlerle…

Girilen her sınavda, her adayın farklı bir hedefi, farklı bir emeği var… Onca zaman verilen emek ve uğraşlarla hayallerine ulaşmak isteyen adaylar, sınav öncesi okunacak dualarla manevi anlamda da tamamlanmak istiyorlar. Her yıl olduğu gibi bu sene de sınava girmek için adaylar yanında sınav giriş belgesi ve kimlik getirmesi zorunludur. Sınavdan 1 saat önce de mutlaka belgeleriyle birlikte okullarda bulunmaları gereklidir.

Sınava Girmeden Mutlaka Okumanız Gereken: Sınav Duası

Sınavda Başarı İçin Okunacak Ayet

Sınavda başarı için dua

Anlamı: Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet ve işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de sözümü anlasınlar. (TAHA 25-28)

sınav için başarı ayetleri

Sınav için başarı ayetleri


Anlamı: “Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana yardımcı bir güç ver!” (İSRA- 80) 10 defa

sınavda başarı duası

sınavda başarı duası


Anlamı: “Allah’ım Bana öğrettin şeyleri hakkımda faydalı kıl, bana faydalı olacak şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hâkim, De’avât, No: 1879, I, 510)

sınav duaları

Sınava Girmeden Önce Okunması Tavsiye Edilen Dualar ve Sayıları

  • Tefriciye – 4444 Defa
  • Fetih Suresi İlk Ayeti – 9999 Defa
  • Fetih Suresi – 33 Defa
  • Yasin – 41 Defa
  • Kalem Suresi – 41 Defa
  • Alak Suresi – 41 Defa
  • İnşirâh – 70 Defa
  • Taha Suresi – 21 Defa

Çekebileceğiniz Esma Zikirler: Ya Mukaddim, Ya Fettah, Ya Alim…

MUTLAKA OKUYUN:   İşlerin Yolunda Gitmesi İçin Hangi Dualar Okunur?

Sınav Duası (Nihat Hatipoğlu Önerisi)

Sınava besmele çekip başlamanın ardından:

“Ya Hayyu Ya Kayyum, bi rahmetike esteğisu.”
Anlamı: Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım. Senin rahmetine sığınıyorum.

MUTLAKA OKUYUN:   Şifa Kaynağı Olan Dualar Hangileridir?

Rabbi Yessir Duası

Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr.
Anlamı: Rabbim işimi güçleştirme, kolaylaştır. Bu işimi hayırla tamamla Allah’ım.

Salaten Tüncina (Sınav Niyetine Okunur)

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcâti ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiâti ve terfe’unâ bihâ ındeke a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayâti min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike inneke ala külli şey in kadir. Yâ erhame’r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.”

Sınavda başarı kazanmanızı sağlayacak bir diğer dua ise Kalem suresidir.

“Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm” Bu ayeti sınavda başarılı olabilmek için 7 kez okuyabilirsiniz.

Sınavda unutkanlık yaşanmaması için de 19 defa Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” okuyabilirsiniz.

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir