Günümüzde mağazaların online hizmetleri bir çok şeyde olduğu gibi mücevher alımında da müşterilerine kolaylık sağlıyor. Artık güvendiğimiz kuyumculardan mağazada bakmadan kolayca istediğimiz mücevheri online satın alabiliyoruz. Ama yüzük alırken her şey o kadar da kolay olmuyor. Yüzük almak istiyorsunuz ama parmak ölçünüzü bilmiyor musunuz? Parmak ölçüsü öğrenme için en iyi seçim bir kuyumcuya gidip parmağınızın ölçüsünü orada doğru bir şekilde ölçtürmektir. Kuyumcuya gitmeden parmak ölçünüzü öğrenmek istiyorsanız ve parmak ölçüsü nasıl alınır diye düşünüyorsanız bunun için de bir kaç metot vardır.

Parmak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Parmak ölçüsü hesaplama yöntemlerinden en kesini ve bilineni iple ölçüm yapmaktır. Yüzüğü takmayı planladığınız parmağınızın ölçüsünü öğrenmek istiyorsanız lastik olmayan bir ipi parmağınıza sıkmayacak derecede 1 kez sardıktan sonra kesişme noktalarından işaretleyin veya kesin. Oluşan halkayı parmağınızın en kalın kısmı olan eklemin üzerine taşıyarak rahatça geçtiğinden emin olun. Halkayı uçtan uça cetvelle milimetre olarak ölçün. Ortaya çıkan rakam parmak çevrenizin ölçüsüdür. Milimetre olarak alınan ölçünün yüzük çapının kaç yaptığını öğrenmek istiyorsanız bu rakamı 3.14’e bölerek sonuç alabilirsiniz.

Eğer doğru ve kesin bir sonuç almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da parmak ölçünüzü alırken parmağınızın şişkinlik durumudur. Gün içinde farklı saatlerde parmaklarımız şişer. Bu nedenle parmak ölçünüzü gün içinde bir kaç kez farklı saatlerde ölçmeyi deneyin. Ayrıca gün içinde sabah ve akşam ellerin şişkinliği değiştiği gibi ellerimizdeki aynı parmakların boyutu da farklı olabiliyor.

Parmak Ölçüsü Hesaplama

Eğer elinizde yüzüğünüz varsa parmak ölçünüzü hesaplamak çok daha kolaydır. Hatta birine yüzük hediye etmek istiyorsanız parmak ölçüsü nasıl alınır diye endişelenmeyin. Yüzük hediye edeceğiniz kişinin yüzüğü varsa ondan ödünç alıp yüzüğün iç çapını kısa sürede rahatça ölçebilirsiniz. Bu metod parmak ölçüsü öğrenme metodlarından en kolayıdır. Yüzüğü bir kağıt üzerine koyarak iç kısmını kalemle çizebilir yada bir cetvel yardımıyla çizmeden yüzüğün iç çapını yine milimetre olarak uçtan uça ölçebilirsiniz. Bu metodta iç çap ölçülüyor çünkü yüzüklerin kalınlığı birbirinden farklı oluyor. Bu durumda yüzüğün dış kenarlarının ölçülmesi yanıltabilir.

MUTLAKA OKUYUN:   Akik Taşı Yüzük: Kökeni, Anlamı ve Seçim Rehberi

Yüzüklerin ölçümü Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Japonya, İngiltere olmakla farklılık gösteriyor. Avrupa için yüzük ölçülerinin standardı milimetredir ve ilk metotla uygundur. Amerikan yüzük ölçüsü ise farklıdır. Amerikan boyutlu sayısal sistemi, halkanın iç çapının her bir değerinin belirli bir tam sayıya veya sıradan bir kesre karşılık gelmesidir. Örneğin: 6½, 6¾, 7, 8 vs. ABD’de de yüzük ölçümü 0.5’lik artışlarla işaretlenir. İngiliz ölçümüne göre ise bu sistem 0.25’liktir. 1 Amerikan inç 2.54 santimetreye eşittir.

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir