Osmanlı devlet arması içerisinde bulunan 30 farklı sembolle dünyanın en çok sembol içeren armasıdır. Bunu acaba kaçımız biliyorduk? Osmanlı devlet arması anlamı hakkında rehber olabilecek bir makale hazırlamak istedik.

Osmanlı Devlet Arması Anlamı Nedir?

Her devlet hâkimiyet ve gücünün simgesi olan armalara sahiptir. Türk devletlerinde her daim simgesellik olmuştur. Öyle ki İslamiyet öncesinde de Gök Tanrı inancından bu tür semboller görülmektedir. Ay, güneş ve dağ sembolleri İslamiyet sorasında da mimari ve sanat eserlerinde kullanılmaya devam etmiştir.

Osmanlı Devlet arması anlamı konusuna gelecek olursak; 3 ana bölümden oluşmaktadır. Yukarıdan aşağıya doğru lider, kalp ve vücut olarak nitelendirilir. Osmanlı devlet armasının üst kısmı hükümdarı, orta kısım devlet ve tahtı, orta kısmın üstünde bulunan kalkan ise devletin koruyucu yönünü temsil etmektedir.

Osmanlı devlet armasının başköşesinde hükümdar bulunmaktadır. Bulunduğu konum devlet ve toplumun üzerinde olduğunu göstermektedir. Üst kısımdaki tuğra ve etrafındaki ışık temsili ise hükümdarın Güneş ile özdeşleşmesi anlamına gelmektedir. II. Abdülhamid saltanatının son dönemlerinde tuğra altına iki ucu yukarı bakan bir hilal eklenmesini istemiştir. Bu hilalin üzerine de “Osmanlı melikleri Allah’ın yardımına dayanarak iş görürler” yazılmıştır.

Osmanlı devlet armasının ortasındaki kalkan ve yıldızlar ise devletin koruyuculuğunu ve Osmanlı’nın kâinatın merkezinde konumlandığını anlatmaktadır. Sonrasında ay yıldıza dönüşen bu formlar Osmanlı’ya bağlı eyaletleri simgeler. Kalkan üzerindeki serpuş (sarık) ise Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’yi anlatmaktadır.

Armadaki Silahlar: Gücün Göstergesi

Osmanlı devlet arması üzerinde yer alan kalkanın iki tarafında biri yeşil biri kırmızı olmak üzere 2 sancak bulunmaktadır. Yeşil sancak İslam Devletini, kırmızı olan ise bağımsızlığı temsil etmektedir. Sancakların dışında kalkanın etrafında birçok silah ve simge bulunur. Bu simgeler Orta Asya’dan beri Türklerde kullanılan geleneksel silahlardan oluşmaktadır.

MUTLAKA OKUYUN:   Tüm Detaylarıyla: Osmanlı Tuğrası!

osmanlı devlet arması silahlar

Silahlar ise şu şekildedir; Mızrak, tek ve çift taraflı teber, kılıç, topuz, gürz, ağızdan dolma top, süngülü tüfekler. Bildiğini üzere silahlar hem gücü, hem savaşçılığı hem de zaferi sembolize etmektedir. Ayrıca Osmanlı devleti arması üzerinde haberciliği sembolize eden borazan ve toplu tabanca gibi dikkat çeken simgeler bulunmaktadır.

İlgi çeken simgelerden diğeri ise armanın sol tarafında bulunan terazi ve hemen altında bulunan kitaplardır. Terazi düşündüğünüz gibi Osmanlı Devleti’nin adaletini gösterir. Kitaplardan üstteki Kuran-k Kerim‘i, alttaki ise kanunnameleri temsil eder. Kanunnamelerden kasıt ise örfi hukuk düzenidir. Ayrıca terazi simgesinin kutsal kitabımızın üzerinde olması Osmanlı’nın İslamiyet’in kurallarına ve hukuka uygun bir sistem benimsediğine işaret etmektedir.

Kalkanın altında donanmayı anlatan çapa simgesi, okçuluk araçları ve bereket boynuzu bulunur. Ayrıca en altta ise Osmanlı’nın farklı alanlarda başarı gösteren ve özverili olan kimselere verdiği nişanlar bulunmaktadır. Bitki ile süslenerek asılı duran bu nişanlar soldan sağa doğru şu şekildedir;

 1. Şefkat Nişanı
 2. Nişan-ı Osmanî
 3. Nişan-ı İftihar
 4. Mecidi Nişanı
 5. Nişan-ı Âli İmtiyaz

Ne Zaman Yapıldı?

Osmanlı arması 19. Yüzyıl’da tasarlanmıştır. II. Abdülhamit tarafından bazı eklemeler yapılmasının ardından 17 Nisan 1882 yılında yürürlüğe girmiştir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi armanın üzerinde önceki padişahların da tuğraları devlet nişanı olarak bulunmaktadır.

Osmanlı Devlet Armasını Kim Yaptı?

Osmanlı Devlet arması İngiliz Kraliçesi Victoria tarafından görevlendirilen arma uzmanı Prens Charles Young tarafından tasarlanmıştır. Peki neden? 1853-54 Osmanlı ile Rusya arasında geçen savaşın ardından Fransa Kralı, Sultan Abdülmecid’e nişan verir. Bunun üzerine İngiltere geri kalmamak adına Sultan Abdülmecid’e nişan vermek ister. Fakat İngiliz geleneğine göre nişan verilen kişinin arması Londra’daki St.George Kilisesi‘ne asılmalıdır. Fakat o ana kadar Osmanlı’nın net bir arması bulunmamaktadır. Tabi ki öncelikle Osmanlı’ya bir arma gereklidir.

MUTLAKA OKUYUN:   Gerçek Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır? Ustamız Cevaplıyor!

Bu yüzden Kraliçe Victoria bahsettiğimiz gibi arma uzmanını görevlendirir. Chars Young bilgiler topladıktan sonra Osmanlı Devleti için bir arma tasarlar. Abdülmecid tasarlanan armayı beğenir ve sonrasında 1882’de II. Abdülhamid tarafından birkaç ilaveyle birlikte devlet arması kabul edilir.

Arma Üzerindeki 30 Sembolün Anlamı

osmanlı devlet arması sembolleri

 1. Tuğranın etrafındaki güneş motifi, padişahın güneşe benzetilmesinden ileri gelir.
 2. II. Abdülhamit’in tuğrası
 3. Sorguçlu serpuş: Osman gaziyi ve tahtı temsil eder.
 4. Yeşil Hilafet sancağı
 5. Süngülü tüfek: Nizam-ı Ceditle birlikte Osmanlı ordusunun asıl silahı olmuştur.
 6. Çift taraflı teber
 7. Toplu tabanca
 8. Terazi: şeşper ve asaya asılıdır, adaleti temsil eder.
 9. (Üstte) Kuran-ı Kerim. (Altta) Kanunnameler.
 10. Nışan-ı al-i imtiyaz: Devlet adına faydalı işlerde bulunmuş ilim adamları, idareci ve askerlere veriliyordu.
 11. Nışan-ı Osmani: Sultan Abdülaziz Han tarafından 1862’de ihdas edilmiş olup, devlet hizmetinde üstün başarı sağlayanlara verilirdi.
 12. Asa ve şeşper
 13. Çapa, Osmanlı denizciliğini temsil eder.
 14. Bereket boynuzu
 15. Nışan-ı iftihar
 16. Yay
 17. Mecidi nişanı
 18. Borazan, modern mızıka takımının kullandığı çalgı aletidir.
 19. Şefkat nışanı, 1878’de II. Abdülhamit Han tarafından ihdas edilmiş olup; savaş zamanında, büyük afetlerde devlete, millete hizmet eden kadınlara verilirdi.
 20. Top gülleleri (Bazı armalarda bulunmuyor)
 21. Kılıç
 22. Top, topçu ocaklarını temsil eder.
 23. El siperlikli tören kılıcı: bu kılıç klasik Türk kılıcı olmayıp, o devirdeki subaylar tarafından kullanılırdı.
 24. Mızrak.
 25. Çift taraflı teber, orduda üst düzey görevliler tarafından üstünlük sembolü olarak kullanılmıştır.
 26. Tek taraflı teber (balta)
 27. Bayrak
 28. Osmanlı sancağı
 29. Mızrak: Son dönem mızraklı süvari alayları.
 30. Kalkan, Ortasında stilize edilmiş bir güneş motifi var. 12 yıldız: Rivayete göre bu 12 yıldız 12 burcu temsil eder. Güneş bu burçlar üzerinde hareket eder.

 

Osmanlı Devlet Arması Yüzük

Şimdilerde ecdadımızın bu şeref ve anlam dolu armasını bizde yanımızda taşımaktan gurur duyuyoruz. Çoğumuzun evinde, ofisinde veya üzerinde Osmanlı Devlet arması bulunuyor. Ayrıca sektörümüzde de Osmanlı devlet arması yüzük yapılmaktadır. Diriliş Takı olarak bizde onlarca farklı modelde Osmanlı’nın izlerini gümüşe işliyoruz. Yukarıdaki görsele tıklayıp tüm Osmanlı yüzük devlet armalı yüzük modellerimizi inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir