Mührü Şerif nedir, duasının faziletleri nelerdir? Bugün bu soruları yanıtlıyor olacağız. Mühr-ü Şerif tam olarak kelime anlamıyla “Peygamber Efendimizin (sav)’in mührü” anlamını ifade eder. Peygamber Efendimizin mührü denildiğinde iki farklı mühür akla gelmektedir. Biz de ulaştığımız kaynaklarda bu konuyla ilgili iki farklı bilgiye rastladık. Bunlardan biri Mühr-ü Şerif’in Peygamberimizin yabancı ülkelerle diplomatik yazışmalarda  kullandığı mührü, diğeri ise sırtında bulunan nübüvvet mührü de denilen Peygamberlik mührüdür.

Arama motorlarında da Mühr-ü şerif diye yazıp aratırsanız beraberinde nübüvvet mührü ile ilgili yazılar karşınıza çıkabilir. Ama aslında bu iki mühür tamamen birbirinden farklı anlamları olan mühürlerdir. Bu nedenle de biz bu yazımızda sizlere başta Mührü Şerif Nedir? sorusu olmakla Mührü Şerif Duası nedir? Mührü Şerif fazileti nelerdir? gibi soruları yanıtlıyoruz.

Mührü Şerif Nedir?

İslami kaynaklara Mührü Şerif nedir diye baktığımızda bu mührün Peygamber Efendimizin İslam’ın kurallarına uygun olarak yaptırdığı, üzerinde “محمد رسول الله” yani “Muhammed Resulullah” yazan akik taşlı gümüş yüzüğü olduğunu görüyoruz. Hatta bununla ilgili birçok hadisler, rivayetler, İslam alimlerinin akademik araştırmaları da bulunmaktadır. Bu hadislerde ve rivayetlerde Peygamberimizin yüzüğü nasıl yaptırdığı, hangi parmağına taktığı, ilk ne zaman kullandığı ve bu gibi birçok bilgiler verilmektedir.

Bazı kaynaklarda ise Mührü Şerif, Peygamber Efendimizin sırtında iki kürek kemikleri arasında bulunan peygamberlik mührü olarak nitelendirilmektedir. Bu konuyla ilgili de Peygamber Efendimizin peygamberlik mührünü gören sahabelerinden duyulan birçok rivayetler ve hadisler vardır. Bu hadislerde peygamberlik mührünün güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızı veya kırmızımsı bir renkte olduğu söylenilmektedir. Aynı zamanda bu mühre nübüvvet mührü de denmektedir. Diğer bir rivayette de Peygamber Efendimiz (sav) vefat ettikten sonra bu mührün kaybolduğu söylenmektedir.

mührü şerif yüzükler

MUTLAKA OKUYUN:   Her Derde Deva: Esmaül Hüsna!

mührü şerif nedir

İslami kaynaklara dönecek olursak, bazıları Peygamberimizin elindeki mühür yüzüğünün taşının da kırmızı akik olduğunu söylerler. Günümüze kadar yüzüğün orijinali ulaşmasa da o döneme ait elde edilen resmi yazışmalardan en azından mührün ne şekilde olduğu ve üzerinde ne yazıldığı açık şekilde görülmektedir.

Bu nedenle de Mührü Şerif nedir diye sorarsanız bir çok İslami kaynakta da yazıldığı gibi Mührü Şerif Peygamber efendimizin yabancı hükümdarlara İslamiyet`e davet amaçlı gönderdiği mektuplarda bu mektubun ona ait olduğunu kanıtlaması adına hazırlattığı özel bir mührüdür.

Peygamber Efendimizin mührü o zamanlar bir sıra ülkelerde de geleneğe çevrilen yüzük şeklinde yapılmıştır. Peygamberimizin yüzüğü ise diğerlerinin yüzüklerinden farklı olarak İslam kurallarına uygun şekilde gümüşten yapılmış, sade gümüş yüzük olmuştur. Yüzüğün üzerinde alttan yukarıya okunacak şekilde bir satırda “Muhammed”, ikinci satırda ”Rasul”, diğer satırda ise “Allah” lafzı yazılmış olup, “Muhammed Resulullah” olarak okunmaktadır.

Mührü Şerif Duası Nedir? Mührü Şerif Fazileti Nelerdir?

mührü şerif fazileti

Mührü şerif yazmanın ve Mührü Şerif duası faziletli olduğu söylenmektedir. Mührü Şerif Fazileti hakkında Tirmizi şöyle rivayet eder: “Herkim bu Mührü Şerif’e abdestli olarak sabahleyin baksa, akşama kadar; ayın başında baksa, sonuna kadar; yılın başında baksa, sonuna kadar; yola çıkarken baksa, dönünceye kadar geçen zaman hayırlı ve bereketli olur”.

Aynı zamanda, her kim mührü şerifi yazsa yetmiş yıllık günahı af olur ve her kim mührü yazsa veya okusa kıyamet gününde mahşer yerinde o kişiye hürmet ederler, hak Teala o kişiyi affeder.

Mührü şerif duası kötülerden muhafaza eder, hayır ve bereket getirir, kişiyi her tür bela korku ve kötülüklerden, kötü ruhlardan ve kötü emelli insanlardan korur.

1.5/5 - (2 Kişi Oy Kullandı!)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir