Korku ve endişe en doğal insani duygulardan birisidir. Fakat aşırı korku veya endişe insan hayatını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden hepimiz böyle anlarda dua okumaya çalışır ve Yüce Rabbimizden yardım isteriz. Korku duası okumak isteyenler için bugün en etkili duaları derledik. Korku için dua arayanlara rehber olacak içeriğimiz Allah’ın izniyle korkularınızdan arınmanızı sağlayacaktır. İçinizdeki korku ve endişeyi azaltmak için manevi yönden güçlü olmanız gerekiyor. Ruhani rahatlama sağlayacak korku duaları içeriğin devamında sizi bekliyor…

Endişe Anında Korku Duası Oku

Eğer sürekli bir endişe ve korku içindeyseniz El-Vâhid: الواحد esmasını ve El-Hasîb:  الحسيب esmasını okumalısınız. Eğer bir yakınınız korku rahatsızlığı içerisindeyse onun için de bu esmaları okuyabilirsiniz. Örneğin bebeğiniz sürekli geceleri korkuyla uyanıyorsa onun için niyet edip günde 100 defa okuyabilirsiniz.

El-Vâhid : الواحد esmasının manası: Zatı, sıfatı, isimlerinde, fiillerinde hiçbir benzeri olmayan O’dur!

El-Hasîb : الحسيب esmasının manası: Kullarının hayatları boyunca yapıp ettiklerini en ince detaylarıyla bilen, yarattıklarını hesaba çeken, sorgulayan O’dur!

MUTLAKA OKUYUN:   Şifa Kaynağı Olan Dualar Hangileridir?

Korku İçin Dua Arayanlara Etkili Ayet-i Kerime

tevbe suresi 51

Okunuşu: “Kul len yusîbenâ illâ mâ keteballâhu lenâ, huve mevlânâ ve alâllâhi felyetevekkelil mu’minûn.” (9/Tevbe, 51)

Anlamı: “De ki: Allah’ın bizim için yazdığından başkası bize asla erişmez. O bizim dostumuzdur. Onun için müminler yalnız Allah’a dayanıp güvensinler.”

Korkulardan Kurtulmak İçin Peygamber Efendimizin Korku Duası

tirmizi

Okunuşu: “Bismillahi tevekkeltü alallahi, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah.” (Tirmizi, Deavât, 34)

Anlamı: “Allah’ın adıyla! Allah’a tevekkül ettim. Allah’a dayanmaktan başka kudret ve kuvvet yoktur.”

MUTLAKA OKUYUN:   Sıkıntılardan Kurtulmak İçin Hangi Dualar Okunur?

İmam-ı Rabbani Hazretleri, talebeleri ile uzak bir yere giderken gece handa kaldılar. Kendisi şöyle buyurdu:

“Bu gece bela zuhur edecektir. Besmele ile ‘Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.‘ duasını 3 kez okuyun.”

Gece handa büyük bir yangın çıktı. Tüm odalardaki eşyalar yanarken duayı okuyanlara hiç bir şey olmadı.


Korktuğunuz bir yerde veya düşman karşısındaysanız, rahat ve emin olabilmek için Kureyş Suresini okumanız gerekmektedir. Hem gece hem de gündüz en az 11 kez okunması gerektiği söylenmiştir. Hadis-i Şeriflerde şu şekilde buyurulmuştur;

‘اَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللّٰهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka’ / ‘Bütün yaratıkların şerrinden Allah’ın kusursuz kelamlarına (ayetlerine yani Kuran’a) sığınırım.’ duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.” (Müslim, Zikir, 54-55)


Hasbiyallahü ve ni’mel vekil, sözü her korku için bir emniyettir.” (Deylemi, Firdevs, 2/214, hno: 2509)

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir