Merhabalar,

Bizim gibi gümüş yüzük, kolye ve bileklik gibi aksesuar üretimi yapan firmaların bir de dönüşüm hikâyesi vardır. Hasar gören, düzeltilemeyecek şekilde olan hurda gümüş ürünler yeniden kullanılabilmek için eritilerek has gümüş haline getirilmektedir. Bugün sizinle her yerde bulamayacağınız dönüşüm hikâyesini paylaşmak istedik.

Hurda Gümüş Ürünlerine Ne Yapıldığını Hiç Düşündünüz Mü?

Öncelikle tüm gümüş ürünler toplanır ve yoğun sıcaklığa dayanacak özel bir kap içerisine konulur. Bu kap içerisinde erime işlemi gerçekleştirileceği için herhangi bir kabın içine konulamaz. Aksi halde 1000 dereceye varan sıcaklıkla gümüşün yanında kap da erir 🙂

Aslında gümüşler eritilmek ve yeniden dönüştürülmek için işleme başlatılmadan önce üzerindeki taş vb. farklı maddeler çıkarılmalıdır. Fakat ne kadar çıkarılsa da yine kalıntılar olabilir. Bunu has gümüşten ayırmak için “teneker” kullanılmaktadır. Teneker toz halinde gümüş dışındaki materyalleri yüzeye çıkaran bir kimyasaldır. Eğer gümüş yüzük, bileklik, kolye veya küpe üzerinde gümüş dışında bir materyal varsa (bakır, doğal taş vb.) bunlar erime sırasında yüzeye çıkar. Böylece geriye sadece has gümüş kalır.

Ardından gümüşler ocağa alınır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ocakta 800 ila 1000 derece arasında bir ısıya maruz kalır. Bu gümüşün erimesi için gerekli olan sıcaklıktır. Yaklaşık 10 dakika sonra gümüş tamamen eriyerek kabın dibine çöker. Üst kısımda ise gümüş dışındaki alaşımlar kalır. Onlarda bir demir çubuk kullanılarak dışarıya atılır.

Gümüş tamamen eridikten sonra şekil alabilmesi için dikdörtgen şeklindeki bir kaba alınır. Bu kapta kısa sürede sertleşir ve has gümüş olarak soğutulmak için farklı bir bölüme alınır. Ani bir şok ile suya sokulup hızlıca soğutulur.

Hurda gümüş eritme ve soğutma işlemlerinin ardından gümüş miktarının öğrenilebilmesi için numune alınır. Ardından numune çeşitli kimyasallarla tepkimeye sokularak has gümüş miktarı ölçülür. Eğer elde ettiğimiz gümüş 925 ayar değilse yine has gümüş eklemesi yapılarak ayarı yükseltilir. Artık hurda ve 2. el gümüşlerimizden yeni yüzük, kolye, küpe veya bileklik yapabiliriz.😎

Bu İçeriği Oyla!
MUTLAKA OKUYUN:   Amentü Duası Anlamı Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir