Firuze taşı antik çağlardan beri çok popüler bir taştır. Farklı zamanlarda farklı coğrafyalarda dekoratif ev eşyalarında, yemek takımlarında, mücevherlerde, savaşta, aşkta hemen her yerde süs ve tılsım olarak yaygın şekilde kullanılmıştır. Peki bu popülerlik nereden geliyor? Firuze taşı ne işe yarar?

Elbette firuze taşının bu kadar yaygın kullanılmasının geçerli sebepleri vardır. Keşfedildiği günden itibaren firuze taşı özellikleri şifacıların ve büyücülerin dikkatini çekmiştir. En eski zamanlardan firuze taşı faydaları test edilmiş, sahip olduğu büyülü ve iyileştirici özellikleri günümüze kadar gelmiştir.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki firuze taşı iyi niyetli ve kalbi güzel insanların taşıdır ve sadece bu insanlara yardımcı olur. Aksi taktirde firuze taşı faydaları görülmemekle beraber zararları da olabiliyormuş. Aldatmaya ve nankörlüğe tahammül edemeyen taş olarak biliniyor.

Cesaretin, samimiyetin, umudun ve güvenin simgesi olan firuze taşı en esas da aşkı sembolize ediyor. Firuze taşına aşk taşı da denmektedir. Antik Roma`da firuze aşk tanrıçası Venüs`ün taşıydı.

Taşın bu özelliği ile ilgili birçok efsane, rivayetler, söylentiler de vardır. Eski zamanlarda aşıklar birbirilerine turkuaz taşlı yüzük hediye edermiş. Çünkü bu taşın onlara mutluluk ve sonsuz birliktelik getireceğine inanırlarmış. Ama aksi olursa taşı veren kişinin aşkı biterse taş da solarmış. Sadi Şirazi`nin hatta bir şiirinde “Ve aşk geçince aşıkların firuzesi solar” dediği söyleniyor.

Firuze taşının özelliklerini araştırmaya başlarsanız bu sizin saatlerinizi hatta günlerinizi bile alabilir. Çünkü firuze taşı faydaları ve sahip olduğu özellikleri saymakla bitmeyen bir taşdır. Ama biz sizin için bu yazımızda firuze taşı ile ilgili bir çok bilgiyi bir araya getirerek kısa bir zamanda bu taş hakkında en önemli bilgileri almanızı sağlıyoruz.

Firuze taşı ne işe yarar? diyorsanız iyileştirici ve büyülü özellikleri bu sorunuzu yanıtlayacaktır. Ayrıca firuze taşlı yüzük veya herhangi bir takınız varsa Firuze taşı nasıl temizlenir? sorusuna da yanıt aradık.

MUTLAKA OKUYUN:   Oniks Taşı Faydaları: Negatif Enerjileri Savunma, Zihinsel Güç ve Denge Sağlama

Firuze İyileştirici Özellikleri

Firuze taşı özellikleri arasında en çok bilineni ve merak edileni iyileştirici özellikleridir. Taşın iyileştirici özellikleri içeriğindeki kimyasal bileşimlerle ilgilidir. Şöyle ki hassas taş olduğu için firuze, ter, yağ, ısı ve başka dış etkenlere çok çabuk şekilde tepki gösterir. Firuze taşının tepkisi renginin solması veya kararması şeklinde görülür. Taşın renk değiştirmesi aynı zamanda sahibinin hasta olduğu anlamına da gelir. Uzun yıllardır test edilmiş bu özellik çoğu kez kendini kanıtlamıştır. Şöyle ki hastalığı olan bir vücuttan çıkan ter veya yağın içindeki maddeler taşa geçerek içindeki kimyasallara karışır. Bu da taşın renk değiştirmesine, solmasına veya kararmasına neden olur.

Bu uyarıcı özellik firuze taşı özellikleri içinde sadece biridir. Teşhisi koymaya yardımcı olmakla beraber sahibine iyileştirici özelliklerini de sunar.

 • Metabolizmayı olumlu etkiler, sindirim sistemini düzenler;
 • Görme sorunlarını giderir (eskiden şifacılar göz iltihabı ve katarakta tedavilerinde firuze taşını kullanırlardı).
 • Cilt hastalıklarına iyi gelir;
 • Solunum yolu sorunlarını aradan kaldırır;
 • Uykusuzluğa iyi gelir;
 • Tiroid bezi hastalığını iyileştirir (firuze taşlı kolye takmak tavsiye edilir);
 • Baş ağrıları ve migren gibi sert ağrıları giderir.

Firuze Taşı Büyülü Özellikleri

Firuze taşı özellikleri kendini en çok büyülü şekilde göstermektedir. Her zaman insanları nazardan koruyan bir muska olarak kullanılmıştır. Eski zamanlarda küçük çocukları kötü ruhlardan koruması için takılmıştır.

Bu taş uzun yıllar kılıç ve kalkanların üzerinde savaşçıları savaş meydanında korumuş, onlara cesaret, özgüven vermiş, umut getirmiştir. Hatta süvariler firuze taşlı yüzük takmakla kendilerini başlarına gelebilecek her türlü kazalardan korumuşlardır.

MUTLAKA OKUYUN:   Ruşur Taşı Faydaları: 7 Özel Neden ve Etkileri

Firuze taşı sadakatin, mutluluğun taşıdır. Aileye mutluluk getirir. Aynı zamanda dişil enerjiye sahip olduğu düşünülen bir taştır. Kadınların iç güzelliğinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Eski zamanlarda kadınların sevdikleri kişiyi cezbetmek ve kendilerine bağlamak için firuze taşını tılsım olarak kullandıkları da rivayet edilir.

Firuze taşı büyülü özellikleri sadece bu kadar değildir.

 • Sahibinin düşüncelerini mantıklı şekilde ifade etmesine yardımcı olur;
 • Tehlikelerden ve negatif enerjilerden korur;
 • Otorite ve güç kazandırır;
 • Kabuslardan kurtarır;
 • Sıcaklık ve rahatlık getirir.

Firuze Taşı Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Firuze taşı özellikleri taşın sahip olduğu karışık kimyasal formülü ile oluşur. Taş, sulu bakır fosfat grubuna ait bir mineraldir. Hidratlı alüminyum ve bakır fosfat ise taşın bilimsel tanımıdır. Aynı zamanda içinde demir, vanadyum, silikon, kalsiyum ve çinko safsızlıklarını barındırır.

Hemen hepsinde karşımıza çıkan damarlı ve lekeli, gözenekli görünümü firuze taşının kuralı ve ayırt edici özelliğidir. Firuze taşı özellikleri arasındaki bu detay taşın yaşını da tahmin etmeye yardımcı oluyor.

Gök mavisinden laciverte ve elma yeşiline kadar tonları olan firuze taşının renkleri de içeriğindeki kimyasalların birleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Bakır bu minerale mavi renk verirken, demir yeşil tonlara dönüştürür. Demir safsızlığının miktarı her taşta farklılık gösterir ki bu da rengin yoğunluğunu değiştirir.

Doğada beyaz ve gri tonlarda firuze taşları da bulunur ki bu da taşın içeriğindeki kaolinit ve kuvarsın karışması sonucunda oluşur. Ayrıca beyaz renkli firuze taşları en genç olanlarıdır. Mükemmel görünüme sahip beyaz firuze taşı takılara eşsiz değer katar.

Eğer bu taş ilginizi çekiyorsa ve beyaz renkli firuze taş nasıl olur diye merak ediyorsanız Diriliş Takı sitesinde erkek gümüş yüzük kategorimizdeki taşlı yüzükler serimizden beyaz renkli firuze taşlı yüzük modellerini inceleyebilirsiniz.

MUTLAKA OKUYUN:   Aventurin Taşı Faydaları: Şans, Denge ve Duygusal İyileşme İçin Doğal Destek

Mohs sertlik cetvelinde sertliği 10 üzerinden 5 ila 6 arasında değişmektedir ki bu da taşın yeterli sertlikte olmadığını gösteriyor. Firuze taşı opak şeffaflığa ve mumsu parlaklığa sahiptir.

Firuze Taşı Nasıl Temizlenir?

Firuze taşı hassas taşlardan biridir. Gözenekli yapısından dolayı sabun, şampuan, yağ, kozmetik ve kimyasalları hemen kendine çeker ve kolayca zarar görür. Bu nedenle de ellerinizi yıkarken veya mutfaktayken elinizde firuze taşlı yüzük varsa çıkartmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda firuze taşlı herhangi bir aksesuarınızı güneş ışınlarına çok maruz bırakmamalısınız. Firuze taşlı takınızın kendine ait özel bir kutusu olmasına özen gösterirseniz ve her zaman bu kutuda saklarsanız taşınız uzun süre size hizmet edecektir.

Doğal taşlı aksesuarlarımız da giysilerimiz gibi kullanıldıkca kimyasallar, yağlar dışında rüzgar, yağmur, toz gibi dış etkenlerden etkilenebilir ve kirlenebilir. Bu durumda Firuze taşı nasıl temizlenir diyorsanız çok kolay bir yolu vardır. Temiz suyun altında herhangi bir ürün kulllanmadan yıkayabilir veya aldığınız mağazada taşınızı temizlenmesi için profesyonellere emanet edebilirsiniz.

5/5 - (1 Kişi Oy Kullandı!)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir