Doğru bir evlilik hem ahiret hem de dünya hayatını güzelleştirecek olayların başında gelmektedir. Hayırlı bir eş isteyen ve huzurlu bir yuva kurma hayali içinde olanlar mutlu bir ilişki için evlenme duası ve evlilik duası okumaktadır. Peki, hayırlı bir eş için yapılan evlilik duaları nelerdir? Peygamber Efendimiz (s.a.v.) evlenenleri nasıl tebrik etmekteydi? Bugün sizler için en tesirli ve faziletli evlenme dualarını bir araya getirdik…

Dinimizin emrettiği şekilde hayırlı bir yuva kurmak isteyenler Allah (c.c)’un rızasını göz önünde bulundurarak yapacakları evlilikte tavsiye edilen bazı dualar bulunmaktadır. Zina ve haramdan korunabilmek adına başta gençler için kalkan görevi görecek evlilik ile ilgili birçok hadis ve ayet mevcuttur. Kişilerin imanlı bir şekilde dünya hayatına devam edebilmesi için kurtarıcısı olarak görülen evlilikle ilgili “Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!” (Heysemî, IV, 252) hadis-i şerifi bulunmaktadır. Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’de geçen Rum suresinde ise “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rum, 30/21) buyrulmaktadır.

evlilik duası

Her işe başlarken dilimizde olan besmele-i şerif tüm duaların kaynağıdır. Rahman ve Rahim isimlerinin birlikte dile getirildiği “Bismillahirrahmanirrahim” duası ile Yaradan’dan en içten ve samimi şekilde istekler niyaz edilebilir. Evlenme kararı olan çiftler için de hayırlı bir yuva kurmaları için okunabilecek bazı evlilik duası denebilecek tavsiyeler bulunmaktadır.

Huzurlu Bir Yuva İçin Faziletli Evlilik Duası

İçindekiler

MUTLAKA OKUYUN:   Dini Kolyeler: Ruhsal Şifanın Kaynağı Takılar

Furkan Suresi 74.Ayet

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا

Okunuşu: Vellezine yekulune rabbena heb lena min ezvacina ve zurriyyatina kurrete a’yunin vec’alna lil muttekine imama.

Meali: “Rabbimiz! Eşlerimizden ve soyumuzdan bize göz aydınlığı bağışla. Ve bizi takva sahiplerine önder yap!”

Furkan Suresi 74 Ayet İşlemeli Gümüş Kolye

Yeni Evleneceklerin Okuyabileceği Evlenme Duası

Peygamber Efendimizin Duası

Huzurlu, mutlu ve dünya, ahiret olarak iki cihan saadetiyle beslenerek devam edeceğiniz bir evlilik için bir dua bulunmaktadır. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yeni evlenenleri tebrik etmek için şu duayı okurmuş;

Okunuşu: Bâreka’llâhü leke ve bâreke aleyke ve ceme‘a beynekümâ fî hayr.

Meali: Allah senin için bereketli kılsın ve bereketini daim etsin. İkinizin arasını hayırla birleştirsin. (Tirmizî)

Hayırlı bir evlilik için sık sık okuyabileceğiniz dualardan bir diğeri ise Allah’ın güzel esmalarından 3 tanesi ile Haşr suresinin son 3 ayetinin birleşiminden oluşmaktadır. Besmele ile başlayıp evlenme duası okunduktan sonra esmalar ve ayetlerin okumasına geçilmektedir. Her esma 7’şer kez zikredilerek ayetlerin 1’er kere okunması tavsiye edilmektedir.

evlenme duası

El-Vedud esması “seven ve sevilmeye layık

El-Cami esması “istediği varlığı, istediği zaman, istediği yerde toplayan

El- Mucib esması “kullarının dualarına karşılık veren

“Bismillahirrahmanirrahim”

Ya Vedud

Ya Vedud

Ya Vedud

Ya Vedud

Ya Vedud

Ya Vedud

Ya Vedud

“Huvallahulleziy la ilahe illa huve ‘alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahıymu”

Ya Cami

Ya Cami

Ya Cami

Ya Cami

Ya Cami

Ya Cami

Ya Cami

“Huvallahulleziy la ilahe illa huve elmelikulkuddususselamul mu’minul muheyminul ‘aziyzul cebbarul mutekebbiru subhanallahi ‘amma yuşrikune.”

Ya Mucib

Ya Mucib

Ya Mucib

Ya Mucib

Ya Mucib

Ya Mucib

Ya Mucib

“Huvallahul halikul – bariy-ulmusavviru lehum’esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel’ardı. Ve huvel’aziyzulhakiymu.” (Amin)

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir