Elif ve Vav hakkında yazılmış yüzlerce yazı bulabilirsiniz. Peki, Elif Vav anlamı hakkında yetince bilgimiz var mı? Elif Vav taşımanın faydaları nelerdir biliyor muyuz? Kâinatın anahtarı olan Elif ile Kainatın kendisi olan Vav hakkında mutlaka öğrenmeniz gerekenleri derledik. Bir solukta okumanızı dileriz, selam ve dua ile…

Elif Vav Anlamı

Elif Vav anlamı oldukça derindir. Bu derin anlam içinde koskoca bir huzuru da barındırır. Bunu iyi anlar ve hayatımıza uygularsak hiç şüphesiz iç huzuru bulabiliriz. Kutsal kitabımız Elif harfi ile başlamaktadır. Fars ve Arap alfabelerinin de başlangıç harfi Elif’dir. O her zaman tek başına ve dik şekilde yazılan bir harftir. Rakam olarak kullanılırken bile hiçbir değişime uğramaz. Vav harfi anlamı da tıpkı Elif gibi oldukça önemli ve merak uyandırıcıdır. Özellikle sanatsal eserlerde Vav harfini sıkça görüyoruz. Çünkü Vav harfi estetik açıdan oldukça dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Tasavvuf’ta Vav kainatı, Elif ise kainatın anahtarını sembolize eder. Elif Vav anlamı bilindiğinden daha derindir. Allah ile kul arasındaki bağı simgeler. Kırılmaz ve iç içe geçmiş haldedir.

Kal-ü Bela’ya kadar kul sözüne bağlı kaldığı sürece bu bağ devam etmektedir. Kalmasa da devam eder. Kul dışında tüm varlıklar yok olmaya mahkumdur. Yıldızlar, ağaçlar, dağlar, devletler, güneş, ay, galaksiler ve melekler… Geriye yalnızca Elif ve Vav kalacaktır. İnsan yok olmaz. Ya Cennete mutlu bir şekilde yaşar ya da cehennemde azap çeker. İşte Elif Vav anlamı bu şekildedir. Bunu hayatımıza rehber etmeli ve ona göre yaşamalıyız…

Üzerinde Elif Vav olan yüzükler için İslami Yüzükler kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

MUTLAKA OKUYUN:   Sabah Namazında Hangi Dualar Okunur? 🙏 İşte Önemli Bilgiler!

Elif Harfinin Anlamı

Elif Vav Anlamı

Kur’an-ı Kerim Elif harfiyle başlar. Tasavvufa göre “Vav” kâinat, “Elif” ise kainatın anahtarı olarak dile getirilmektedir. Bir görüşe göre alfabenin ilk harfi olan Elif, diğer harflerin hem kaynağı hem de sebebi olarak görülmektedir. Hattat İbn Muklâ’nın kaligrafi sisteminde ise Elif dışındaki tüm harfler yine “Elif” şeklinde yazılmalıdır. Diğer harflerin hepsi “Elif”in farklı kıvrımları ile yazılmasından oluştuğundan, Elif tüm harflerin aslı ve esası konumundadır. Elif düz bir çizgiden oluşur ve noktası bulunmaz. Bu yüzden kendisinden sonra gelen hiç bir harfe birleşmemesi sebebiyle “Vahdet”i temsilin farklı bir noktasıdır. Elif harfinin anlamı tasavvuf boyutunda Allah (c.c)’ı simgelemektedir. Çünkü harflerin evvelini temsil ettiği gibi Allah (c.c)’da tüm varlığın evvelidir.

Ebced hesabı adı verilen ve Arap alfabesindeki ebced tertibini bildiren rakamlar ile hesap sistemi Müslüman toplumlar arasında kullanılmıştır. Elif ebced hesabına göre 1 sayısına tekabül eder. Bu yönü de yine Allah’ın birliğini temsil etmektedir. Elif sayı veya harf olsun, daima dik yazılır.

Elif olmak zordur.

Çünkü Elif olmak,

Yuvarlak bir dünyada dik durmanın,

Dik ve önde,

Belki acıyla,

Ama vazgeçmeden durmanın.

Dünya ne kadar dönerse dönsün,

Olduğu yerde kalmanın adıdır Elif olmak (Mevlana İdris)

Vav Harfinin AnlamıElif Vav Anlamı

Şimdi sırada Vav harfi anlamı var. Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de geçen Vav harfi, İbrani ( ו ) ve Ebced hesabına göre Arap alfabesinin ( و ) altıncı harfidir. Modern Arap alfabesinde ise yirmi yedinci sırada bulunmaktadır. Vav harfinin anlamı özellikle insanın anne karnındaki görüntüsünü temsil etmesidir. Vav anne rahmindeki bebeğe benzer. Diğer bir önemli anlamı ise “Yemin” anlamında, “Sana yöneldim, sana güvendim” demektir. Üzerinde Vav harfi taşıyanlar bu yemini ettiğini göstermektedir. Tıpkı Elif harfi anlamı gibi Vav harfinin de anlamı oldukça derindir. Arapça Vav harfi tüm evrenin ve kainatın yaratıcısının tek, yaratılanların ise çok olduğunu sembolize etmektedir.

MUTLAKA OKUYUN:   Uyku Problemine Hangi Dualar İyi Gelir?

Üzerinde Vav harfi taşıyan kişilerin sonsuz huzur ve neşeye kavuşacaklarına, rahatsızlık ve iç sıkıntılarının giderileceğine inanılmaktadır. Ayrıca gücün temsilcisi olan Vav harfini taşıyanların her işte bolluk ve bereketle karşılaşacaklarına inanılır.

Vav harfine dikkatli bakıldığı zaman bazen secdedeki bir insana, bazen de ceninin anne karnındaki görüntüsüne benzemektedir. Ayrıca bu harf Allah’ın Vahid ismini ve birliğini simgelemektedir.

Üzerinde İslami işlemeler bulunan takı ve aksesuarlar hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayıp ilgili kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir