Bugün size büyüklerimizden de sıkça duyduğumuz edep ya hu cümlesinin ne anlama geldiğini, neden bu kadar önemli olduğunu ve neden sıkça kullanıldığını anlatmaya çalışacağız. Umarız keyifle okuyacağınız bir yazı olur…

Edep, Türkçe ‘de, Türk kültüründe sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Hatta dilimizde “edebi kimden öğrendin, biedepten” diye bir deyim de vardır. Edep kelimesi aslında Arapça adb kökünden gelen “adap” sözcüğünden alınmıştır. Anlamı ise “terbiye, düzgün davranış, incelik” demektir. Bu kelime bir insanın iyi davranışlarını ifade eder.

Edep, güzel ahlaklı, erdemli demektir. Güzel ahlak ise Allah`ın insanlara verdiği en büyük nimet olarak bilinir. Çünkü İslam’ın da temeli tam olarak edep üzerine kurulmuştur. Edep, aynı zamanda konuşma ve davranışlarda nezaketli ve ince olma, güzel terbiyeli, güzel huylu olma ve iyi alışkanlıklar edinme demektir.

Edep, kelime olarak Kur’an-ı Kerim’de geçmese de hadislerde bu konu üzerine konuşulmuş, edebin, ahlakın İslam’da öneminden bahsedilmiştir.

Edepli olmak, edepli ol gibi ibareler Türkçe ‘de de sıklıkla kullanılmaktadır. Biri edepsiz davranışta bulunduğunda, kaba bir ifade kullandığında ona edep ya hu denir. Peki sıklıkla büyüklerimizden duyduğumuz edep ya hu ne demek? Bu cümle neden bu şekilde kullanılır? Ya hu ne anlama gelmektedir?

Bu soruların cevabını siz de merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

Edep Ya Hu Anlamı

edep ya hu

Edep ya hu İslam`ın farklı tasavvuflarında kullanılan bir dua şeklidir. Özellikle sufilerin çok kullandığı duadır. Edep ya hu yazısı sufiler arasında hat sanatlarından biridir.

O zaman sufiler için bu kadar önemli bir dua olan, hat sanatına dönüştürülen edep ya hu ne demek? Edep ya hu yazısı sufiler için neden bu kadar önemlidir?

Edep ya hu veya edep ya ho olarak da kullanılan bu duada edep yukarıda da açıkladığımız gibi güzel ahlak, terbiye demektir. Ya hu veya ya ho ise Tanrı anlamına gelmektedir. Yani burada Ya hu kelimesi yaratana atıfta bulunur, O`nun yüceliğini ifade eder. Edep ya hu kelimesi ise tam anlamıyla Allah`tan edep dilemek demektir.

MUTLAKA OKUYUN:   Mühür Kimdeyse Süleyman Odur!

Sufiler için edep, insanın kalbinin ve davranışlarının bir bütün halidir. Edep, bir insanın Allah`ın terbiyesinden, O`ndan ve seçkin elçilerinden ahlak öğrenmesinden sonra ortaya çıkan kişisel bir durumdur. Bu terbiyeden, bu duadan sonra nezaketten uzak, kaba, açgözlü, bencil, zalim, güvenilmez, arzularının peşinden koşan, hiç kimseyi umursamayan insan, olgun, cömert, adil, nazik ve sabırlı bir insana dönüşür.

Tam olarak Edep ya hu ne demek diyorsanız, Edep ya hu Allah`a seslenmedir, Allah`dan zalim, ahlaksız, kibirli, kaba insanların ahlaka, doğru yola gelmesi için edilen duadır, yalvarıştır. Edep Ya Hu duasıyla, bu eğitimle edep sahibi olan kişi iyi bir insandır.

Türkçe`de de sıklıkla duyduğumuz edep ya hu, aslında aynı anlamı ifade etmektedir. Birine edepli ol, ahlaklı ol anlamına gelmektedir.

Edep Ya Hu Yazısı

Edep ya hu yazısı sufilerin hat sanatlarından biri olmakla onların risalelerinde, divanlarında bu yazıya sıklıkla rastlanılır.

Günümüzde bu yazı mücevherlerin üzerinde karşımıza çıkıyor. Özellikle erkek gümüş yüzük modelleri üzerine rastladığımız edep ya hu yazısı Diriliş Takı’nın da müşterileri için tasarladığı yüzüklerden biridir.

Edep Ya Hu Yüzük

İslami yüzük modellerinden biri olan edep ya hu yüzük modellerinin her biri 925 ayar gümüş madeninden farklı tasarımlarda üretilerek müşterilere sunuluyor.

Taşlı, taşsız ve mineli olarak tasarlanan, hat sanatıyla Arapça edep ya hu yazısı yazılmış, yan kısımları farklı motif ve desenlerle, mikro zirkon taşlarla süslenmiş edep ya hu yüzük modelleri her yaşa ve her zevke hitap etmektedir.

Siz de bu önemli duanın yazıldığı edep ya hu yüzük modellerinden birine sahip olmak istiyorsanız hemen şimdi Diriliş Takı sitemizi ve mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir