Günlük hayatımızda sık sık karşımıza çıkan ebced hesabı, ebced hesabı hesaplama gibi tabirleri artık herhalde duymayan kalmadı. Ebced hesabı yüzyıllardır bilinen ve birçok alanda birçok sebep için kullanılan bir hesaplama yöntemidir. Ebced hesabının Hz. Adem zamanından beri bilinen bir sıralama olduğu söylenilmektedir. Hemen hemen her kesin duyduğu ebced hesabı ibaresine siz değerli okuyucularımız için bir de biz ışık tutalım dedik. Bu nedenle de bu yazımızda en çok merak edilen ebced hesabı nedir? Ebced hesabı nasıl yapılır? Ebced hesabı ne için yapılır ve nelerde kullanılır? Ebced hesabı evlilik nedir? gibi soruları kısa şekilde yanıtladık.

Ebced Hesabı Nedir?

ebced hesabı

Ebced hesabı, en eski harf-sayı sistemlerinden biridir. Ebced, Arap alfabesinin eski sıralanışının ilk dört harfi olan elif, ba, cim, dal harflerinin okunuşlarından türetilmişdir. Şöyle ki Ebced, aslında alfabedeki harflerin kolaylıkla akılda tutulmasını sağlamak için eski dönemlerde geliştirilmiş bir formüldür. Bu alfabeyi oluşturan sekiz kelimenin ilki “ebced” şeklinde okunduğu için bu adla anılmıştır. Diğer harf-sayı sistemleri gibi bir süre sonra bu harflere sayısal değerler verilmiş ve ebced hesabı oluşturulmuştur.

Daha kolay dilden ebced hesabı nedir diye yanıtlayacak olursak ebced hesabına bazen sekiz anlamsız sözcüğün oluşturduğu bir hesaplama sistemi de derler. Çünkü ebced hesabını oluşturan ebced, hevvez, huttî, kelemen, sa`fas, karaşet, sehaz, zazağ kelimelerinin aslında herhangi bir anlamları yoktur. Harflerin anlamsız da olsa telaffuz edilebilir sözcükler biçiminde kodlanması, sadece onların ezberde tutulmasını kolaylaştırmıştır.

MUTLAKA OKUYUN:   Şifa Kaynağı Olan Dualar Hangileridir?

Ebced hesabı nerelerde kullanılır?

Ebced hesabının en çok bilinen ve kullanılan alanı tarih düşürmedir. Ebced hesabıyla tarih düşürme, harflerin toplamı belirli bir hicret yılını göstererek sözcük veya bir tamlama bulmak; tümce, mısra ya da beyit düzmek yoluyla herhangi bir olayın tarihini ebcedin sayı değerleriyle tespit etme işidir. Ebced hesabı ile tarih düşürme genel olarak özel günler, özel tarihlerde o tarihleri akılda tutmak, ölümsüzleştirmek için yapılır.

Ebced hesabının hangi alanlarda kullanıldığı aslında ebced hesabı nedir sorusunu yanıtlamakta ve ne için kullanıldığını da açıklamaktadır. Ebced hesabı bir kodlama, şifreleme yöntemidir. Daha açık söylersek gizli ilimler sisteminin bir parçasıdır. Şöyle ki alimler aslında bu şifrelemeyle mevcut gizli metinlerin ne anlam ifade ettiğini öğrenmenin, sırların ifşasının mümkün olduğunu idda ediyorlar. Örneğin ebced hesabı kutsal kaynakların farklı açılardan işlenebilmesine imkan sağlamıştır.

Ebced hesabı, sadece gizli metinleri yorumlamak için değil aynı zamanda şifreli bir metin oluşturmak için de kullanılmaktadır. Bu nedenle de vefk ve cifir ilimlerinde, büyü, tılsım ve muska yazmakta kullanılan bir sistemdir. Ayrıca burçları öğrenmede, evlilikten önce evliliğin nasıl geçeceğine dair fikirler almada, Kur`an tefsirlerinde, müzikte, matematikte, günlük ihtiyaçlarda sürekli kullanılmaktadır.

Yine en çok dikkat çeken alanı ebced hesabı evlilik öğrenme kısmıdır. Ebced hesabıyla kişiler evlilik hayatlarının nasıl geçeceğini, uyumlu çift olacaklarını ya da olmayacaklarını, yaşacakları sorunları ve evlilikle ilgili birçok şeyi öğrenirler.

Ebced hesabı evlilik hesaplamada birkaç yöntem kullanılır. Bu yöntemlerin hepsinde gerekli olan evli çiftin veya evlenecek olan çiftin isimleridir. İsimlerde harflerin karşılık geldiği rakamlar eski arap alfabesindeki sıralamayla bulunur. Yöntemlerden birinde ebced değerleri öğrenilen isimlerin rakama dönüşmüş versiyonunun üzerine yedi rakamı, diğer bir yöntemde de dokuz rakamı eklenip sekize bölünüyor. Alınan rakama göre de bu evlilik bilir kişiler tarafından yorumlanıyor.

Ebced hesabı hesaplama sisteminin daha açıklayıcı olması için genel olarak ebced hesabı nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamakta fayda vardır.

Ebced hesabı nasıl yapılır?

ebced hesabı yüzükler

Ebced hesabı ebced rakamları kullanılarak, kelime ve cümlelerin sayısal değerini hesaplama ve bunlardan anlam çıkarma işlemidir. Ebced tertibinde sıralanan harflerin oluşturduğu kelimelerin ilk üçü yani ebced, hevvez, huttî birler (ahad: 1-10), ortadaki ikisi yani kelemen, sa’fas onlar (aşerat: 20-90) ve karaşet, sehaz, zazağ ise yüzler (miat: 100-1000) basamağında bulunan rakamların karşılığıdır.

Ebced hesaplama yapabilmek için Arap alfabesine hakim olmanız gerekir. Çünkü en basitinden isminizin ebced alfabesindeki karşılığını bilmeniz için öncelikle isminizi Arap alfabesiyle yazmanız, daha sonrasında ebced hesabı tablosunda her harfe karşılık gelen rakamları bulmanız gerekecek.

Yine farklı alanlarda da kullanıla bilmek için o alan için gerekli olan isimlerin rakam karşılığı bulunarak ebced hesabı hesaplama işlemi yapılıyor. Bu işlemler burç, ebced hesabı evlilik öğrenmede, tılsım ve büyüde farklı şekillerde gerçekleştiriliyor.

5/5 - (2 Kişi Oy Kullandı!)

8 Comments

 • Tuba İmamoğlu, 23 Ekim 2022 @ 09:13 Reply

  Kızımın adını “ Elif Erva “ koymak istiyorum . Ecbed hesabını yapabilir misiniz ?

 • Fatma, 24 Ekim 2022 @ 07:19 Reply

  Slm aleyküm Fatma Murat Beyza Betülsena isminin ebced sayılarını gönderebilirmisiniz

 • Nigar, 3 Haziran 2023 @ 18:49 Reply

  Nigar ve Bedirhan özgür evlilik ebced hesabına bakabilirmisiniz

 • Aysun, 27 Temmuz 2023 @ 02:34 Reply

  Abdullah ve yeliz evlilik ebced hesabına bakarmisiniz rica etsem

 • Ramazan, 30 Ağustos 2023 @ 22:55 Reply

  Şükran oğlu ramazan ile habibe kız elif

 • Mehtap, 2 Eylül 2023 @ 13:23 Reply

  Mrb
  Mehtap ve tolga evlilik ebced hesabına bakabilir misiniz

 • Halime, 12 Ekim 2023 @ 17:09 Reply

  Halime ve Kurtuluş isimlerinin ebced hesabi nedir acaba cevaplar misiniz?

 • Hacer, 4 Kasım 2023 @ 17:36 Reply

  Bende kendi ismimin anelizini istiyorum anne adı hatun benim ismim Hacer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir