Akik taşı faydaları öncesinde bu taşın ne olduğundan bahsedelim. Bir gün batımının beklenmedik ateşi veya son baharın ilk pırıltısı gibi büyülü bir taştır. Doğa akik taşını sanki çok özenerek yaratmıştır.

Yer katındaki mineraller farklı şekillerde birleşerek doğal taşları oluştururlar. Akik taş da minerallerin kendine özgü birleşmesi sonucunda oluşan çok özel bir taştır. Çoklu ve renkli katmanları ile sanki bir doğa mucizesidir.

Taş kesildiği zaman birbirinden farklı geometrik motifler ve benzersiz desenler ortaya çıkar. Ama bu taşın özel olması yalnızca katmanları ve geometrik desenlerinde değil. Akik taşı kesildiğinde tabiatın gerçek resimleri ortaya çıkar.

Akik taşlarına dikkatle bakılırsa  onun katmanlarında ormanların, denizlerin davetkar büyülü manzaları, antik surlar ve kalelerin hatları ve bir çok tabiat manzarası görebilirsiniz. Doğa akik taşını oluştururken sanki kendini bu taşa ayna gibi yansıtmıştır.

Akik taşının katmanları zamanla değişebilir. Bu taş her zevke göre geniş renk paleti sunar ve her rengin de kendine özgü gölgesi vardır. Güneş ışığına tutulduğunda ise bazı türlerinde şeffaflık gösterir.

Enerjisini güneşten alan taşlardan olduğu için akik taşına “güneş taşı” da denmektedir. Akik taşı ne işe yarar diyorsanız bu taşın o kadar çok renk çeşiti ve türü var ki hepsi kendine göre farklılıklar taşır. Bu nedenle de akik taşı faydaları saymakla bitmez.

Akik Taşı Özellikleri

Doğal taşların farklı kategorilerde özellikleri vardır. Taşlar ilk keşfedildiği zaman onların fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılır. Akik taşı özellikleri arasında da ilk sırada fiziksel ve kimyasal özelliklerinden bahsetmekte fayda var. Taşlar kullanıldıkça ve denendikçe ise ortaya büyülü ve iyileştirici özellikleri çıkar.

Her taşın kendine has fiziksel ve kimyasal özellikleri olduğunu söylemeliyiz. Bu özellikler doğada taş oluşmaya başladıkça minerallerin birleşiminden ortaya çıkmaktadır. Bu özelliklere göre de taşlar gruplara bölünürler.

MUTLAKA OKUYUN:   Doğal Taşlar ve Özellikleri

Akik taşı ise kuvars ve lifli kalsedon çeşitlerine aittir. Dağ lavhalarında, kalsedon baskın mineral olan silika ailesinin (SiO2) çeşitli minerallerinin iç içe geçmesi sonucunda oluşmuştur.

Mohs ölçeğindeki sertliği 6.5 ila 7 arasında değişmektedir. Bu birim taşın yüksek güç seviyesinin olduğunu gösterir. Kuvars çeşitlerinden olduğu için aside dayanıklı bir taştır. Doğal, işlem görmemiş haliyle yüzeyi mat olsa da parlatıldığında yüzeyi camsı bir parlaklık kazanır.

Akik Taşı Faydaları Nelerdir?

Akik taşı ne işe yarar? Akik taşı faydaları nelerdir? diyorsanız araştırmamızın bundan sonraki kısmı size gerekli birçok bilgiler vererek bu ve daha fazla sorularınızı cevaplayacaktır.

Doğanın eseri olan bütün taşlar doğadan aldığı enerjilerle insanlara iyi şekilde etki gösterirler. Akik taşı faydaları da onun sahip olduğu enerjilerle ilgilidir. Katmalı taş olan akik taşı doğanın kendini benzersiz şekilde yansıttığı taşlardan biridir. Bu nedenledir ki akik taşı her katmanında farklı enerjiler saklı taştır.

Katmanlarının çokluğu, renkleri ve gölgeleri akik taşının faydalarını özellikle büyülü özelliklerini oluşturuyor. Zengin renk paletine sahip akik taşlar çok daha güçlü özelliklere sahiptir.

Akik taşı iyileştirici ve büyülü özellikleriyle eski zamanlardan beri ezoterikçilerin en çok kullandığı taşlardan biri olmakla günümüzde litoterapide de yaygın kullanılmaktadır.

Akik taşı faydaları kendini büyülü ve iyileştirici özellikleriyle gösteriyor. Saymakla bitmeyecek faydaları olan akik taşının büyülü ve iyileştirici özelliklerini sizler için araştırarak küçük bir liste oluşturduk.

Akik Taşı Büyülü Özellikleri

 • Duyguları güçlendirir;
 • Yüksek koruyucu özelliğe sahiptir (eski zamanlarda koruyucu tılsımları yapmak için kullanılırdı);
 • Ailelerin huzurunu korur ve mutluluk getirir;
 • Yaratıcı insanların yeteneklerini ortaya çıkarır:
 • Başarıyı ve refahı çeker;
 • Neşe dalgası getirir, motivasyonu yükseltir;
 • Negatif enerjileri yok eder, pozitife çevirerek aurayı dengeler (özellikle yeşil akik);
 • Cesaret ve sağduyu verir;
 • Denge taşıdır;
 • Nazara ve hasara karşı tılsımdır.
MUTLAKA OKUYUN:   Firuze Taşı Faydaları: Zihinsel ve Fiziksel Sağlığınıza Katkıları

Akik Taşı İyileştirici Özellikleri

 • Sindirimi normalleştirir (sarı akik);
 • Astımı rahatladır ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelir (beyaz akik);
 • Baş ağrılarını hafifletir;
 • Endokrin sistem hastalıklarına yardımcı olur (mavi akik);
 • Osteokondrozla savaşır (mavi akik);
 • Çok iyi ağrıkesicidir (çok katmanlı ve çok renkli akikler);
 • Kalp sorunlarına iyi gelir (siyah akik);
 • Stresi azaltır (yemen akiği). 

Akik Taşı Nasıl Temizlenir?

Akik taşı nasıl temizlenir sorusu çoğu kişinin merak ettiği sorudur. Akik taşı yüksek sertlikteki mineral olmasına rağmen el sanatlarında özellikle kuyumculukta kullanılırken mutlaka cilalanarak işlem görüyor. Cilalanması taşın bir yere çarpmasıyla üzerinde çizikler oluşmasına neden olabiliyor.

Aynı zamanda katmanlı bir taş olan akik, keskin sıcaklık düşüşünden dolayı da çatlayabilir. Çatlamasının diğer bir sebebi de sahip olduğu enerjilerdendir. Bu nedenle yalnızca akik taşı değil güçlü enerjilere sahip diğer bütün taşlar da dikkatle kullanılmalı ve özenle bakımı yapılmalıdır.

Akik taşı nasıl temizlenir diyorsanız bunun için birçok farklı yöntem vardır. Ama en tehlikesiz ve rahat olan yöntem taşı akan soğuk suyun altında yıkamaktır. Eğer taşınızın profesyonel şekilde temizlenmesini istiyorsanız ve taşı takı şeklinde kullanıyorsanız mutlaka aldığınız kuyumcuda temizletmenizi tavsiye ediyoruz.

Bilmenizi isteriz ki doğal taşlar dış etkenlerden sadece kirlenmez, tozlanmazlar. Aynı zamanda doğal taşlar negatif enerjilerle de kirlenirler. Akik taşının negatif enerjiden temizlenmesi için akan musluk suyu yeterli değildir. Bunun için artezyen, nehir gibi canlı su gereklidir.

Taşların negatif enerjilerden arınması için özellikle ayın son üç gününü beklemek gerekiyor. Çünkü bu günlerde taşların gücünün zayıfladığı ve enerji alanlarının biriken bilgilerle ayrılmasının daha kolay olduğu biliniyor. Taşı canlı suyla beraber bir cam kabın içinde birkaç saat beklettikten sonra yine akan suyun altında yıkamakla negatif enerjilerden kurtulmak mümkündür.

Akik Taşlı Takılar

Akik taşı esrarengiz katmanları, geniş renk paleti ve mükemmel görünümü ile takıları süsleyen çok özel doğal taşlardan biridir. Bunun yanı sıra akik taşlı takılar fiziksel ve duygusal rahatsızlıkların ve hastalıkların ortadan kalkmasına yardımcı olan en iyi araçlardır. Akik taşı özellikleri en iyi şekilde kendini takılarda tene temas ederken göstermektedir.

MUTLAKA OKUYUN:   Florit Taşı Faydaları: İç Huzurun Anahtarı ve Sağlık İksiri

Astım hastalarına, solunum yolu hastalıklarından muzdarip olanlara ve boğaz ağrılarında akik taşlı kolye takılması tavsiye ediliyor. Aynı zamanda akik taşlı bileklik eklem ağrılarını hafifletiyor.

Kadınlar için akik taşlı şık küpeler sadece tarzlarını tamamlayıp görünümlerini şıklaştırmakla yetinmiyor aynı zamanda boğaz ve diş ağrılarının hafiflemesine de yardımcı oluyor.

Akik taşlı yüzük takılması ile ilgili eski çağlardan beri fakirliği, miskinliği ve nifakı yok ettiği söylentileri vardır. Özellikle gümüşle çevrelenmiş yeşil akik taşlı yüzük insanları karanlıktan kurtaran tılsım olmuştur.

Ayrıca Peygamber efendimiz de takı olarak akik taşlı gümüş yüzük tercih etmiştir.

Akik Taşlı Yüzük

Günümüzde akik taşının en çok kullanıldığı yer kuyumculuktur. Özellikle akik taşlı yüzükler diğer takılar arasında en çok tercih edilenlerdendir.

Diriliş Takı olarak biz de erkek gümüş yüzük kategorimizde geniş ürün yelpazesinde sizlere Akik taşlı yüzükler sunuyoruz.

Oval, kare ve yuvarlak kesimdeki akik taşlı yüzükler her biri kendine özgü şık tasarımlarıyla müşterilerimizin beğenisini kazanıyor. Yeşil, kırmızı, sarı, koyu kırmızı, siyah, bordo renklerini ve akik çeşitleri arasında en özel yeri olan zor bulunan türlerinden olan yemen akiğini kullanarak tasarladığımız akik taşlı erkek gümüş yüzükler ihtişamlı görünüme sahiptirler.

Spor ve klasik olmakla her tarza uyum sağlayacak, rahat şekilde kombinlenebilecek, her yaştan erkeğin takabileceği akik taşlı yüzükler farklı ve şık tasarımlarıyla şimdi Diriliş Takı yenilenmiş sitesinde ve Diriliş Takı mağazalarında satışta.

Siz de tarzınıza tarz katmak, şıklığınızla girdiğiniz her ortamda dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız sizlere özel tasarladığımız en özel akik taşı yüzük modellerine Diriliş Takı kalitesiyle ve farkıyla sahip olabilirsiniz.

Bu İçeriği Oyla!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir